Podpisanie umowy na zakup mieszkania

Ostatnim krokiem w długim i żmudnym często procesie kupna mieszkania z rynku wtórnego jest oczywiście popisanie umowy, która w swojej treści oświadcza, że to właśnie my stajemy się od tej pory właścicielami upragnionej przez nas nieruchomości. Umowa musi być oczywiście podpisana u notariusza.

Ważnym elementem jest dogadanie się ze sprzedającym nam mieszkanie, kto opłaca notariusza. Czy strona sprzedający czy kupująca. Możemy spróbować tutaj małych negocjacji, tak aby odciążyć się od kosztów zapłaty dla notariusza. Oczywiście duże znaczenie ma dobry wybór odpowiedniego notariusza. Nie może to być amator bez doświadczenia. Powinniśmy znaleźć notariusza, który posiada olbrzymie doświadczenie w tego typu sprawach.

Powinien to być urzędnik, który szybko i bardzo sprawnie poradzi sobie z dopełnieniem wszystkich formalności związanych z dokonywaną przez nas transakcją. Ważne jest to, żeby zwrócić uwagę na wszystkie punkty zawarte w umowie. Notariusz nie dba o to, żeby umowa była sprawiedliwa. On pilnuje tylko, żeby umowa została spisana w sposób poprawny i zgodny z prawem. Dlatego dużo zależy tutaj od nas. Powinniśmy zwracać uwagę na wszystkie szczegóły związane z transakcją kupna nieruchomości. Należy pamiętać, że nawet po podpisaniu pełnoprawnej umowy może na nas czekać jeszcze kilka problemów. Poprzedni właściciel może nam na przykład powiedzieć, że nie chce się wyprowadzić z zakupionej przez nas nieruchomości.

Oczywiście nie należy się zbytnio tym przejmować, choć może to zapewne znacznie wpłynąć na nasz stan psychiczny i na nasze nerwy. W takim przypadku trzeba będzie udać się do sądu, aby ten wydał nakaz eksmisji poprzedniego właściciela. Wtedy wszystko zostanie załatwione w sposób w pełni zgodny z prawem. Nigdy nie próbujmy usuwać byłego właściciela na własną rękę, używając na przykład siły i przemocy. Takie działanie nie będzie dla nas pomocne, lecz może nam zaszkodzić.

Dostosowanie się do wszystkich kroków sprawi, że staniecie się specjalistami w dziedzinie poszukiwania i zakupu mieszkania z rynku wtórnego.

Dodaj swój komentarz