Jak negocjować cenę mieszkania?

Mieszkania z rynku wtórnego mają jedną bardzo dużą zaletę. Na kupnie takiego mieszkania możemy sporo zaoszczędzić. Po pierwsze sam fakt, że jest to nieruchomość rynku wtórnego w dużym stopniu obniża wartość lokalu. A mieszkanie wcale może nie być zaniedbane, wręcz przeciwnie.

Poza tym rynek wtórny to kupowanie mieszkania od prywatnej osoby, czyli tak naprawdę transakcja może się okazać łatwiejsza do dokonania. Mamy tutaj większe pole do negocjacji. Z firmą deweloperską trudniej jest negocjować, ponieważ jako przedsiębiorca deweloper musi zarobić. Osoba fizyczna jest podatniejsza na negocjacje i można jej łatwiej wyjaśnić swoje argumenty i kwestie obniżenia ceny. Poza tym osobie fizycznej jest trudniej znaleźć kupca na nieruchomość niż firmie deweloperskiej. To również bardzo ułatwia nam ewentualne negocjacje. Postępowanie według tych zasad pozwoli na dość spore obniżenie ceny mieszkania, które zamierzamy kupić. Wszystko zależy jeszcze od sposobu negocjacji, jakie podejmiemy oraz od osoby, która sprzedaje mieszkanie i z którą będziemy negocjować. Zaoszczędzone w ten sposób środki finansowe możemy przeznaczyć na przykład na remont zakupionego mieszkania, aranżację lub zakup mebli i innego sprzętu gospodarstwa domowego. Jednak kupowania mieszkań z rynku wtórnego jest swego rodzaju ryzykiem. Szczególnie wtedy, kiedy w całym procesie transakcji nie pośredniczy agencja nieruchomości.

Nie możemy ulegać pozorom. Przede wszystkim nie należy się nabierać na różnego rodzaju okazje w stylu „tylko teraz tak niska cena”. Tego typu oferty zbyt dużej ilości oglądania reklam, ponieważ nieruchomości nie reklamuje się w taki sposób, gdyż nie są to ziemniaki, lecz poważna inwestycja. Poza tym nie możemy się nabierać na historię, że ktoś sprzedaje mieszkanie taniej, bo woli mniejsze albo że musi pilnie wyjechać z kraju i sprzedaje mieszkanie, bo póki co, nie będzie mu potrzebne. Niska cena nie wzbudza nieufności, kiedy jest wynikiem naszych negocjacji i działań, prowadzących do obniżenia wcześniej wyższej ceny.

2 Responses to “Jak negocjować cenę mieszkania?”

  1. celina says:

    Najlepiej mieć wsparcie w postaci zawodowego negocjatora. Wówczas rozmowy z deweloperem są dużo łatwiejsze. Wiem, bo sama korzystałam z usług warszawskiego negocjatora cen (z polecenia dostałam namiary) i faktycznie okazał się bardzo pomocny. Mogę polecić dalej, bo takich fachowców nam potrzeba;0 Komu się przyda to kontakt na negocjator.warszawa.pl

  2. Domownik says:

    Straszliwie pomocny ten artykuł….

Dodaj swój komentarz