Formalności związane z kupnem mieszkania i ich dotrzymanie

Abyśmy mogli dokonać bezpiecznej transakcji kupna mieszkania z rynku wtórnego musimy zadbać o wszystkie formalności. Wszystkiego musimy dopilnować i żaden element nie może zostać przez nas zaniedbany. Tutaj właśnie pojawia się kolejna różnica między mieszkaniami z rynku pierwotnego a tymi z rynku wtórnego. Z deweloperem raczej łatwiej załatwić wszystkie sprawy formalne. Transakcja z osobą fizyczną jest dla nas mniej bezpieczna, dla tego też musimy być ostrożni.

Należy mocno pilnować, żebyśmy w żaden sposób nie zostali oszukani. Przede wszystkim musimy sprawdzić czy mieszkanie, które zamierzamy kupić, naprawdę należy do osoby, która tak twierdzi. Zdarzały się takie przypadki, że osoba kupująca mieszkanie wpłacała zaliczkę, a potem jej rzekomy właściciel znikał razem z zaliczką.

A co się okazywało? Że za właściciela mieszkania podawał się jego najemca. Dlatego też warto podjąć wszystkie możliwe działania, aby uniknąć takich sytuacji i nie stracić żadnych pieniędzy, ponieważ chodzi tutaj o poważniejsze sumy, na dodatek często nie swoje, lecz pochodzące z kredytu mieszkaniowego. Najlepiej udać się do Sądu Rejonowego, gdzie sprawdzimy informacje na temat danej nieruchomości i jej właściciela w księgach wieczystych. Uzyskane w ten sposób informacje mogą się przyczynić do dokonania bezpieczniejsze dla nas transakcji. Jeżeli mieszkanie jest spółdzielni, to właściciel lokalu ma obowiązek pokazania nam odpowiedniego dokumenty, który otrzymał on od spółdzielni i który upoważnia właściciela do własności danej nieruchomości. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy mieszkanie nie zostało w jakiś sposób zadłużone przez poprzedniego właściciela.

Byłaby to przykra niespodzianka, kiedy po zakupie mieszkania okazałoby się, że musimy zapłacić jeszcze spore długi poprzedniego właściciela. Wtedy na pewno nie zaliczalibyśmy naszego nowego mieszkania do udanych zakupów. Sprawdzenie mieszkania i wszystkich formalności z nim związanych jest konieczne dla nas jako kupujących.

Ponadto wszystkie dokumenty powinny podpisywane u notariusza, aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji.

Dodaj swój komentarz