Przemyślenie decyzji o kupnie mieszkania

Decyzja o kupnie mieszkania z rynku pierwotnego musi być bardzo przemyślaną decyzją. Należy wykazać się tutaj dużą dozą zdrowego rozsądku. Żadne z rozpoczętych przez nas działań nie może być pochopne i wykonywane w ciemno. Kupno mieszkania jest poważną transakcją, dlatego też w tej kwestii musimy przemyśleć wiele ważnych elementów. Zanim dokona się pełnej transakcji i podpisze się właściwą umowę, trzeba podpisać umowę przedwstępna.

Tutaj pojawia się jedna z ważniejszych kwestii. Umowy tej nie można podpisywać w ciemno. Należy ją przeczytać i dokładnie zapoznać się z każdym jej punktem, ponieważ może to nieść za sobą wiele różnego rodzaju konsekwencji. Umowy przedwstępnej nie należy podpisywać jako normalnej kartki papieru. I tak też nie należy jej traktować.

Umowa przedwstępna powinna być podpisana jako akt notarialny, ponieważ to najlepsza forma dla tego typu dokumentu. Innego rodzaju umowy lepiej nie podpisywać, ponieważ mogą z tego wyjść tylko kłopoty. A za pośrednictwem notariusza wszystkie formalności stają się dla nas bezpieczniejsze. Oczywiście wplątywanie w to notariusza wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednak daje nam to zapewnienie, że deweloper nie zmieni już warunków umowy i przede wszystkim nie zmieni ceny, która w tego typu transakcjach jest dla klienta niezwykle ważna. Poza tym, kiedy umowa przedwstępna zostanie podpisana w formie aktu notarialnego, wtedy deweloper nie może sprzedać nieruchomości komuś innemu, poza nami. A więc nie musimy się wtedy obawiać, że ktoś na przykład da większą cenę i kupi wybrane przez nas mieszkanie.

W wielu firmach deweloperskich można dokonać rezerwacji, jednakże pomiędzy firmami różnią się regulaminy takich rezerwacji. W jednych firm taka rezerwacja jest darmowa, zaś u innych deweloperów musimy ponieść pewne opłaty związane z tą rezerwacją. Darmowe rezerwacje są bardzo krótkie i zazwyczaj ich czas to kilka dni. Dłuższe rezerwacje opłaca się zazwyczaj w postaci iluś procent od wartości nieruchomości, co nieraz wiąże się z wysokimi kosztami.

Dodaj swój komentarz