Finansowanie kupna mieszkania

Sam proces kupna mieszkania z rynku pierwotnego nie jest taki trudny. Należy udać się do dewelopera, wybrać odpowiednią nieruchomość i dopełnić wszystkie niezbędne formalności. Jednak najczęstsze problemy związane z kupnem mieszkania pojawiają się już na samym początku, jeszcze przed skontaktowaniem się z firmą deweloperską. Dla wielu ludzi największym problemem jest sfinansowanie tego zakupu.

Większość ludzi zarabia tyle, że nie są oni w stanie odłożyć pieniędzy, aby później móc zakupić upragnioną nieruchomość. Dlatego w takim przypadku najlepiej postarać się o kredyt mieszkaniowy. Aby uzyskać taki kredyt należy złożyć odpowiedni wniosek w banku. Wybór banku nie jest taki łatwy, ponieważ tego typu placówek w Polsce znajduje się sporo. Dlatego też najlepiej poznać oferty wszystkich banków, żeby móc wybrać najkorzystniejszy dla siebie kredyt. Kredyty różnią się między sobą warunkami ich przyznawania oraz oprocentowaniem. Wiadomo, że musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli spłacać sumę o wiele większą niż ta, którą zaciągamy z banku. Wszystko dlatego, że bank nie jest placówką charytatywną i musi zarabiać. A to właśnie udzielane kredyty są najlepszym źródłem zarobku dla banku. Kiedy będziemy się starać o kredyt, w banku zostanie wyliczona nasza zdolność kredytowa. Początkowo wylicza się tak zwaną wstępną zdolność kredytową, która upoważnia do złożenia wniosku i starania się o kredyt. Kiedy wypełnimy taki wniosek musimy czekać na dalszą odpowiedź. Zazwyczaj czas odpowiedzi na wniosek wynosi około jednego miesiąca. Jednakże złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem kredytu mieszkaniowego.

Odpowiedź może przyjść negatywna, mimo że wcześniej uznano, że posiadamy zdolność kredytową. Staranie się o kredyt mieszkaniowy jest dość skomplikowane, ponieważ oprócz wypełnienia wniosku, należy dostarczyć do banku cały stos odpowiednich dokumentów. Na dodatek często w każdym banku wymaga się innych dokumentów dodatkowych. Dlatego formalności są dość skomplikowane. Aby uzyskać kredyt trzeba wykazać się dużym stopniem determinacji oraz dużą dozą cierpliwości.

Dodaj swój komentarz